داریوش نخشبی

موزیسین

مدرس

آکاردئون، پیانو، سلفژ و صداسازی

داریوش نخشبی

موزیسین

مدرس

آکاردئون، پیانو، سلفژ و صداسازی

نوشته های بلاگ

معرفی مقیاس ها در آموزش آکاردئون

۱۷ بهمن ۱۳۹۹ آکاردئون
معرفی مقیاس ها در آموزش آکاردئون

 227 بازدید کلی,  1 بازدید امروز

مقیاس های آکاردئون و شناخت آن ها مرور زمان به شما این امکان را می دهد طی آموزش آکاردئون به طور حسی پاساژها (Fill و Run) را بنوازید.

ابتدا، انگشتانتان را مانند پیانو شماره گذاری کنید: انگشت شست شماره ۱ ( البته ما تقریبا از آن استفاده نمی کنیم)، انگشت سبابه شماره ۲ و تا انگشت کوچک که شماره ۵ را برایش در نظر می گیریم.

بیس استرادلا، سیستمی با قابلیت ترنسپوزیشن

اکثر آکاردئون های پیانویی بیسهای استرادلا را دارند، دو ردیف بیس و ۳ یا ۴ ردیف آکورد. نزدیکترین ردیف به بلوها (قسمت ارتجاعی آکاردئون) ردیف کانتر بیس (Counterbass) است و ردیف کنار آن، ردیف بیس می باشد که یک برآمدگی روی کلید c دارد.

یکی از نکات جالب درباره بیس استرادلا اینست که اگر شما یک مقیاس (گام)، ریف (Riff) یا خط بیس (Bassline) را یاد بگیرید، می توانید آن را با هر کلیدی اجرا کنید؛ فقط دستتان را در موقعیت شروع جدید قرار دهید.

 

گام های ماژور

ابتدا چهار انگشتتان را روی ۴ دکمه ردیف بیس قرار دهید. برای گام C ماژور، انگشت چهارمتان باید روی دکمه بیس C باشد. (بنابراین پنجمین انگشت روی F، سومی روی G و دومی روی D قرار می گیرد).

 

یک گام ماژور ۷ نت مختلف دارد، سه نت دیگری که لازم دارید در ردیف کانتر بیس قرار دارند و با انگشت پنجم می توانید به کلید A، با چهارمی به E و با سومی به B دسترسی پیدا کنید.

آموزش آکاردئون

برای اجرای یک گام ماژور، فقط لازم است تمام آن نتها را به ترتیب بنوازید: C، D، E، F، G، A، B، C.

نتهایی که علامت _ دارند، مربوط به ردیف کانتر بیس هستند.

آموزش آکاردئون

رساندن آکاردئون به زمین!

به یاد داشته باشید وقتی انگشتانتان را برای ردیف کانتر بیس دراز می کنید تا به دکمه های طرف بلوها و کف زمین (به ویژه به دکمه A با انگشت کوچک) دسترسی داشته باشید، مطمئن شوید دستتان به حد کافی دور شده است، حتی اگر به بند پشتی برسد. بند انگشتانتان باید در امتداد یک خط عمودی باشند.

 

انگشت گذاری یک در میان

همچنین متوجه خواهید شد که یک نت F# بلا استفاده وجود دارد. می توانید یک گام G را بدون تکان دادن دستتان اجرا کنید! و می توانید یک دستتان را با یک دکمه رو به زمین حرکت داده و یک گام C را با انگشت گذاری یک در میان بنوازید. این کار مفید است زیرا اگر خط بیسی دارید که نواختن آن به یک سمت مشکل است، می توانید دستتان را حرکت داده و همان کار را با انگشت گذاری متفاوت انجام دهید. در اینجا نت موسیقی در گام C ماژور را مشاهده می کنید:

مقیاس آکاردئون

گام های مینور

گام های مینور کمی سخت تر هستند و به کشش بیشتری نیاز دارند، اما انجام آنها را به تعویق نیندازید. آنها مانند تمام بخش های بیس، قابل ترنسپوز هستند بنابراین تنها لازم است یک گام را بشناسید و نه ۱۲ تا را.

به نتهای موسیقی بخش زیر دقت کنید:

آموزش آکاردئون

۱ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید