آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین
آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین

نوشته های بلاگ

تمرینات ورزشی برای تقویت دست های نوازندگان پیانو 

۱ خرداد ۱۴۰۲ پیانو
تمرینات ورزشی برای تقویت دست های نوازندگان پیانو 

تقویت دست های نوازندگان پیانو با یکسری تمرینات ورزشی امکان پذیر است. ما به شما مزایای ترکیب آنها را در رژیم تمرینی خود نشان خواهیم داد و نحوه انجام آنها را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

برای افزایش انعطاف و قدرت در این قسمت، باید از تمرینات و کشش های دست هنگام نواختن استفاده کنید که با این کار یک قدم به حرفه ای شدن نزدیک می شوید

۱. عضلات را خم کنید تا انعطاف آن ها افزایش پیدا کند

و آرنج خود را روی میز بگذارید و با انگشت به بالا اشاره کنید، هر کدام از انگشتان را به آرامی به عقب بکشید و ۱۵ تا ۳۰ ثانیه انگشتان را در همین پوزیشن نگه دارید و قبل از پیانو زدن برای گرم کردن انگشتان این کار را انجام دهید که این گرم کردن به حرکت نرم تر انگشتان هنگام نواختن کمک می کند.

۲. بند های انگشتان خود را خم کنید تا قدرت را به هر انگشت خود بدهید

برای افزایش قدرت انگشتان دست، باید ابتدا آن‌ها را روی یک سطح صاف قرار دهید و فشار دهید. سپس تا آنجا که می‌توانید عضلات دست خود را در حالت ریلکس قرار دهید و بند انگشتان را خم کنید. با این کار، از پاره شدن بافت بین انگشتان جلوگیری می‌کنید. همچنین انعطاف انگشتان نیز افزایش می‌یابد. 

۳. استفاده از وسایل قدرت دهنده به انگشتان

برای این که انگشت ها را به طور جداگانه و بندها را نیز قدرت ببخشید، یک گریپ خریداری کنید. گریپ همان لوازمی است که باید با نیروی زیاد آن را خم کنید و این لوازم ارزان قدرت را در طول زمان در انگشتان شما افزایش می دهد و می توان آن را در هر جایی استفاده کرد، مثلا هنگام تماشای تلویزیون یا قدم زدن.

۴. تقویت انگشتان دست، تنها با نواختن روی صفحه پیانو

نواختن بی‌هدف روی صفحه‌کلید پیانو شاید از نظر شما بی‌نتیجه باشد، اما این تکنیک یکی از کاربردی‌ترین تمرینات پیانیست ها به شمار می‌رود؛ زیرا باعث می‌شود که انگشتان دست شما به کلیدهای پیانو عادت کند و ریتم‌های جدیدی نیز بنوازید. ازاین‌رو، مهارت شما در نواختن بیشتر شده و ممکن است به‌صورت اتفاقی آهنگ جدید بسازید.

۵. استفاده از تکنیک مچاله کردن

یک روزنانه یا تکه ای کاغذ را بردارید و آن بین تمام انگشتان نگه دارید، می توانید بین این کاغذ یک توپ نرم قرار دهید و سپس شروع به مچاله کردن کاغذ کنید که این کار باعث تقویت عضلات دست می شود و برای نتیجه بهتر سعی کنید که کاغذ را در کوتاه ترین زمان ممکن مچاله کنید.

نوازندگی پیانو

۶. تمرینات هنون را بیاموزید و آن ها را تمرین کنید

تمرینات هنون به افراد با توانایی های متفاوت در آموزش پیانو کمک می کند و مهارت تکنیکی آن ها از جمله دقت و سرعت را ارتقا می دهد و استفاده از چنین تمرین هایی باعث می شود که فاصله کمتری تا حرفه ای شدن داشته باشید.

۷. استفاده از میزان شمار برای نواختن گام‌های مختلف

یکی از رایج‌ترین تمرینات پیانیست ها نواختن گام‌ها با استفاده از مترونوم یا میزان شمار است. این روش، سرعت نواختن شما را بیشتر و حرفه‌ای‌تر می‌کند. با استفاده از مترونوم، روند نواختن شما نظم بیشتری گرفته و باعث می‌شود که تسلط بیشتری بر نواختن ساز خود داشته باشید. علاوه‌برآن، ماهیچه‌های دست و انگشتان نیز تقویت شده و انعطاف‌پذیری آن بیشتر می‌شود.

۸. قدرت انگشتان ضعیف دست را بیشتر کنید

انگشتان کوچک دست، نسبت به بقیه انگشت‌ها ضعیف‌تر هستند. درصورتی‌که قدرت این انگشتان بیشتر شود، قدرت کلی دست نیز افزایش می‌یابد. پیانیست‌های حرفه‌ای همواره توصیه می‌کنند که از انگشتان کوچک و انگشت شست دست که قدرت بیشتری دارد، در تمرینات روزانه خود استفاده کنید تا تسلط و قدرت دست افزایش یابد و حرفه‌ای‌تر بنوازید.

۹. استراحت ۳۰ دقیقه‌ای بین تمرینات

درصورتی‌که در مدت طولانی و بدون وقفه پیانو بنوازید، دستان شما خسته می‌شود و دیگر از این کار لذت نمی‌برید. پیانیست‌های حرفه‌ای، توصیه می‌کنند که هر ۳۰ دقیقه یکبار به خود استراحت دهید تا از واردشدن آسیب‌های جدی به دستان و انگشتان شما جلوگیری شود. در غیر این صورت، پیانو زدن برای شما بسیار دردناک می‌شود و از حرفه‌ای شدن نیز فاصله می‌گیرید. کودکانی که پیانو می‌نوازند هم باید هر ۱۵ دقیقه استراحت کنند.

۱۰. تنفس عمیق و پوزیشن صحیح مچ دست را فراموش نکنید

یکی از تکنیک‌های مهم برای حرفه‌ای شدن این است که پیش از آغاز نواختن، ۳ یا ۴ بار نفس عمیق بکشید. این کار باعث می‌شود که عضلات دست و انگشت‌ها در حالت ریلکس قرار بگیرند، گرفتگی عضلات از بین برود و سرعت جریان خون در مغز افزایش یابد.در هنگام نواختن پیانو باید در مچ دست، کمی انحنا وجود داشته باشد. با این کار، حرکت انگشتان دست سرعت بیشتری می‌گیرد و عملکرد مفصل‌های دست نیز بهتر می‌شود.

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید