آکادمی داریوش نخشبی

آموزش آکاردئون

آموزش پیانو

آموزش سلفژ و صداسازی و آواز پاپ

آکادمی داریوش نخشبی

آموزش آکاردئون

آموزش پیانو

آموزش سلفژ و صداسازی و آواز پاپ

نوشته های بلاگ

دیوید گرت نوازنده چیره دست ویولن

۳۰ شهریور ۱۳۹۹ مشاهیر موسیقی جهان
دیوید گرت نوازنده چیره دست ویولن

دیوید بونگارتز ملقب به دیوید گرت، از نوازندگان برجسته ویولن استاو در ۴ سپتامبر سال ۱۹۸۰ (۱۳ شهریور ۱۳۵۹) در شهر آخن آلمان متولد شد و از سال ۱۹۵۸(سال ۱۳۶۴) فعالیت هنری خود را داشته است.

 

خانواده دیوید گرت

پدر گرت حقوقدانی بود که در مواقع بیکاری از روی علاقه‌ی شخصی‌اش ویولن تدریس می‌کرد و یک فروشنده معروف ویولن های آنتیک و البته یک نوازنده نه چندان معروف ویولن بود.

مادرش یک بالرین تراز اول آمریکایی. دیوید لقب «گرت» را از نام فامیل مادرش گرفته و به این نام معروف است. دلیل این انتخاب را اینطور بیان کرده:

نمی‌خواستم وقتی می‌گفتند یا می‌خواندند بونگارتز یاد پدرم بیفتند و بگویند: من بخاطر پدرم موفق شده ام!

 

استایل دیوید گرت

پسر جذابی که شلوار جین و تی‌شرت به تن کرده است و با هر حرکت دستش می‌توان خالکوبی‌های روی شانه‌اش را دید.

دیوید گرت، نوازنده‌ی چیره‌دست ویولن، موسیقی کلاسیک را با ترانه‌هایی از متالیکا و مایکل جکسون پیوند زده است.

برخی معتقدند که دیوید گرت یک فوق ستاره‌ی واقعی است و نه از آن‌هایی که یک شبه و در یک برنامه‌ی تلویزیونی به شهرت می‌رسند.

هر چند به نظر می‌آید موهای طلایی که تا سر شانه می‌رسند و داشتن چهره‌ای پرطرفدار، چندان در معروفیت گرت بدون تأثیر نبوده است.

با این همه از یک چیز نمی‌توان چشم پوشید و آن اینکه رمز موفقیت دیوید گرت، پشتکار فراوانش برای تمرین بوده است.

در بیشتر مواقع وقتی به روی صحنه می‌آید، خبری از کت و شلوار اتو کشیده نیست، بلکه بر عکس شلوار جین و تی‌شرتی به تن دارد که خالکوبی‌های روی بازویش را به خوبی در معرض دید قرار می‌دهند.

 

طبیعی است که این ظاهر هر نوجوانی را، چه دختر و چه پسر، شدیداً علاقه‌مند به موسیقی کلاسیک می‌کند! البته یکی از اهداف گرت هم جذب هرچه بیشتر نوجوانان به سمت موسیقی کلاسیک است:

«شاید دلیل مهم‌اش این باشد که تلاش می‌کنم به مردم احساس خوبی را منتقل کنم و در این بین تلاش برای جذب نوجوانان خیلی هم سخت نیست!

من معتقدم که موسیقی کلاسیک در دهه‌های اخیر صدمه خورده، آن‌هم از این جهت که خیلی از جریان زندگی امروزه فاصله گرفته است.

در تلویزیون موسیقی کلاسیک نمی‌بینید و در رادیو هم نمی‌شنوید. برای همین هم باید این امکان را فراهم کرد که جوان‌ها با خیالی راحت در سالن کنسرت بنشینند.»

 

وقتی دیوید ۴ سال داشت، پدر او برای برادر بزرگترش یک ویولن می‌خرد و دیوید جوان به ویولن علاقه‌مند می‌شود و خیلی زود نواختن این ساز را می‌آموزد.

یک سال بعد، دیوید با شرکت در یک مسابقه نخستین جایزهٔ خودش را کسب میکند این آغاز موفقیتهای گرت بود. او یک هفتهٔ کامل اجرای زنده درمقابل جمعیت داشت. دیوید در «کنسرواتوآر لودویک» آموزش دیده‌است.

در سن ۱۲ سالی با یکی از نوابغ ویولن لهستان به نام «ایدا هندل» آغاز به کار کرد. او اغلب برای دیدن «ایدا» به لندن و دیگر شهرهای اروپایی سفر می‌کرد.

دیوید تحصیلاتش را در زمینهٔ موسیقی در «رویال کالج لندن» ادامه داد و روز بروز موفق تر می‌شد. در سال ۲۰۰۴ دیوید گرت از دانشگاه موسیقی «ژولیارد» در شهر نیویورک فارق التحصیل شد.

تنها دانشجویی است که توانسته در همان دانشگاه و در کنار بزرگانی همچون «آیزاک پرلمان» تدریس کند و بدرجهٔ استادی برسد.

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید