آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین
آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین

نوشته های بلاگ

آموزش پیانو با کدام متد بهتر است؟

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ پیانو
آموزش پیانو با کدام متد بهتر است؟

آموزش پیانو هم مانند هر آموزش دیگری الفبا و آماده سازی و پی ریزی اولیه خودش را دارد، اگر شما هم از علاقه مندان به آموزش پیانو هستید لابد این سوال برایتان پیش آمده که متدهای آموزش پیانو کدامند؟

و کدام متد برای یک مبتدی مشتاق یادگیری پیانو مناسب تر است؟

متدهای آموزش پیانو

در آموزش پیانو ۳ متد وجود دارد. متد اول یادگیری پیانو با استفاده از قدرت شنوایی می‌باشد، متد دوم یادگیری نواختن پیانو با استفاده از الفبای موسیقی یا نت و متد سوم یادگیری پیانو با روش سنتی است.

آموزش پیانو برای مبتدی

آموزش پیانو با استفاده از قدرت شنوایی

اولین متد آموزش پیانو، یادگیری نواختن پیانو بواسطه ی گوش و با استفاده از قدرت شنوایی است.

در این روش هنرجو یا شخصی که قصد یادگیری پیانو را دارد بایستی با استفاده از قدرت شنوایی یا گوش، موزیکی که در حال پخش است را گوش دهد و سعی کند که هر آنچه که شنیده است را به عینه به خاطر سپرده و آن را تقلید کند.

این روش جایگزین روش خواندن نت های موسیقی می باشد. متد آموزش پیانو از راه گوش، در کنار مزایا، دارای معایبی نیز هست. مزیت این عمل این است که هنرجو می تواند با گوش دادن به این نت ها آنها را زودتر به حافظه بسپارد.

این روش برای افرادی که قدرت شنوایی و حافظه ی شنوایی خوبی دارند بسیار عالی است و اما عیب بزرگ این روش نیز این است که ممکن است هنرجو نت ها را به اشتباه بشنوند و در عمل با تکیه بر قدرت شنوایی یا حافظه ی شنوایی نتواند نت ها را به درستی استفاده کند. لذا اگر از این متد آموزش پیانو استفاده می‌کنید بایستی حواستان به نقاط ضعفی که این روش دارد نیز باشد.

آموزش نواختن پیانو با استفاده از الفبای موسیقی

از دیگر متدهای آموزش پیانو، می توان به یادگیری نواختن پیانو با استفاده از الفبای موسیقی اشاره کرد، سلفژ یا سلفا یک روش یادگیری موسیقی می باشد به این معنا که هنرجو به واسطه ی این الفبا، موسیقی را با سیلابل های، (د ر می فا سل لا سی) یاد می‌گیرد و جای هر نت را از بر می‌کند.

از مزایای یادگیری موسیقی به روش سلفژ می توان به درک بهتر هنرجو از تئوری موسیقی اشاره کرد. سلفژ ابزاری کارآمد برای یک موزیسین می‌باشد و به او کمک میکند تا الگوهای تکرار شونده در موسیقی را یاد بگیرد، این روش مهارت خواندن جای نت ها را بهبود می‌بخشد.

کلاس پیانو در تهران

آموزش پیانو با روش سنتی

و اما از دیگر روش های آموزش پیانو، یادگیری نواختن پیانو به روش سنتی می‌باشد. در این روش هنرجویان یاد می‌گیرند که نت ها را از روی برگه بخوانند. بسیاری از معلمان پیانو این روش را یکی از بهترین روش‌های یادگیری پیانو قلمداد می‌کنند.

مدت زمان تقریبی یادگیری پیانو از متدی به متد دیگر متفاوت است و هر متد مدت زمان خاصی را برای یادگیری می طلبد. به طور مثال شاید لازم باشد که یک هنرجو برای گذراندن دوره ی مقدماتی هشت ماه را سپری کند. البته زمان یادگیری ارتباط مستقیمی با شیوه ی یادگیری هنرجو دارد. به این معنا که هنرجویی ممکن است برای گذراندن دوره ی مقدماتی هر روز تمرین کند اما هنرجوی دیگر تمایلی به تمرین مداوم و مستمر نداشته باشد. مسلما هنرجوی اول دوره‌ی مقدماتی را زودتر تمام خواهد کرد.

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید