آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین
آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین

نوشته های بلاگ

زندگینامه انوشیروان روحانی خالق تولدت مبارک

زندگینامه انوشیروان روحانی خالق تولدت مبارک

انوشیروان روحانی پنجشنبه یکم مرداد ۱۳۱۸ در یک خانواده هنرمند، در رشت به دنیا آمد. او آهنگساز و نوازندهه ارگ و پیانو و آکاردئون اهل ایران است.

انوشیروان روحانی

کودکی و شروع آموزش

وی پس از سه سال که مدّت مأموریت پدرش، به پایان رسید، به اتفاق خانواده به تهران آمد و در همان سال یک ملودیکا برای او خریدند.

سپس با راهنمایی پدرش، رضا روحانی که خود شاعر و ويلنيست بود و تداوم در راه فراگیری موسیقی، به شکلی پیشرفت کرد که در سن ۹ سالگی در «جامعه باربد» که به سرپرستی اسماعیل مهرتاش اداره می‌شد، برنامه‌هایی اجرا کرد که مورد تشویق مهرتاش و مدعوین قرار گرفت.

روحانی در سن ۶ سالگی با راهنمایی‌های پدر، با نت آشنا شد و در همین اوقات وارد هنرستان موسیقی شد.

در هنرستان موسیقی، جواد معروفی، روح‌الله خالقی و سایر استادان هنرستان موسیقی تعلیم وی را بر عهده گرفتند.

انوشیروان روحانی

وی در کنار تحصیل در زمینه موسیقی در سال ۱۳۴۷ موفق به دریافت گواهینامه خلبانی نیز گردید.

انوشیروان روحانی از این تاریخ به بعد مدارج ترقی را به سرعت طی نموده و پس از چند سال به رادیو راه یافت و در ارکسترهای مختلف برنامه‌هایی اجرا کرد.

اولین اجرا

در اولین جلسه‌ای که او را در ۷ سالگی جهت اجرای برنامه کودک به رادیو می‌برند به علت خردسالی، صبحی مهتدی مجری برنامه و قصه گوی شهیر، او را روی صندلی گذاشت تا سازش به میکروفن نزدیک شود.

او اولین تانگوی خود را به نام «تانگوی مامانی» را در سن ۶ سالگی ساخت و از سن ۱۵ سالگی عضو روزمزد رادیو شد.

انوشیروان روحانی

اولین آهنگ

 در ۲۱ سالگی اولین آهنگش را بنام «اسرار ساز» با کلام کریم فکور ساخت که با صدای پوران اجرا شد.

انوشیروان بیش از ۲۵ سال نداشت که عضو شورای موسیقی رادیو شد و تا آخرین سالی که در آن سازمان فعالیت داشت، این سمت را عهده‌دار بود.

وی از اولین برنامه «گلها» با این برنامه همکاری فراوان داشت و رهبری ارکستر شماره ۴ به عهده او بود.

روحانی در سال‌های اخیر به عنوان آهنگساز با ارکسترهای معروف جهان همکاری نزدیک دارد، که نشان دهنده تسلط او بر سبک‌های جهانی موسیقی از جمله موسیقی کلاسیک است.

همچنین روحانی در سال ۱۳۵۰ به هزینه شخصی مدرسه‌ای در روستای کلشتر واقع در شهر رودبار استان گیلان احداث نمود.

انوشیروان روحانی

آثار

او یکی از آهنگسازان معاصر است که بیش از پانصد آهنگ ساخته‌است که در حدود ۲۵۰ اثر از وی ضبط گردیده‌است اکثر آن‌ها از معروف‌ترین آهنگ‌های زمان خود بوده‌اند.

روحانی در آهنگسازی ویژه فیلم و سینما نیز دارای آثار معروف و ارزنده‌ای می‌باشد. اولین بار در سال ۱۳۴۶ توسط وی «ارگ» به ایران آورده‌شد.

«تولدت مبارک» یکی از آثار انوشیروان روحانی است که تقریباً تمامی ایرانیان در مراسم‌ تولد با آن خاطره دارند. این ترانه اولین بار به مناسبت جشن تولد خودرو ایرانی پیکان در سال ۱۳۴۹ ساخته و رو نمایی شد.

از آخرین آثار او می‌توان به آهنگ «Maybe I Maybe You» از آلبوم Unbreakable گروه اسکورپینز اشاره کرد که حاصل همکاری روحانی با این گروه در اواخر سال ۲۰۰۰ می‌باشد.

این قطعه  در سال ۲۰۰۳ در آخرین اجرای این گروه معروف در «راک هال» آلمان اجرا شد، که باعث شد این گروه علاوه بر این قطعه، یک قطعه دیگر را در آلبوم جدید خود از «روحانی» خواستار باشند.

نکته جالب توجه در این قطعه استفاده از تم‌های ایرانی است که در زمان انتشارش درجدول تاپ تونتی (TOP 20) در رده نهم قطعات موسیقی دنیا قرار گرفته‌است.

همچنین آثار زیر را نیز خلق نموده‌است:

ساخت و تنظیم و اجرای ۴۵ قطعه برای گروه کر دختران بین سال‌های ۱۳۴۷ الی ۱۳۵۴.

ساخت موسیقی برای تبلیغات رادیو تلویزیونی از جمله برای بلیط بخت آزمایی با شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند».

نوشابه شوئپس پرتقالی.

او آهنگساز تعدادی از مهم‌ترین آثار مهستی و هایده بوده‌است. از معروف‌ترین قطعات او می‌توان به «آواز جدایی» «راز خلقت» (دارم سؤالی از خدا)، «هوس»، «تولدت مبارک»، «مجنون تو»، «عاشق شدم من»، «سلطان قلب‌ها» و «گل سنگ» اشاره کرد.

اصغر فرهادی در مصاحبه‌ای از علاقه خود به آهنگ فیلم سلطان قلبها گفت و اینکه به همین دلیل از این آهنگ در فیلم شهر زیبا استفاده کرد.

انوشیروان روحانی و محمدرضا شجریان و سامان احتشامی و مهندس همایون خرم

همکاری ها

انوشيروان روحاني با بسياري از خوانندگان مطرح ايراني و بين المللي همکاري نموده است که مي توان به گابريلا فونتانا (خواننده سولیست سوپرانو اپرای وین) – کلاوس ماينه – اميل ساين – خانم هایده و سایر خوانندگان مطرح دنیای موسیقی اشاره نمود.

آنچه که در مورد انوشيروان روحاني گفتني و منحصر بفرد مي باشد ، موفقيت بسيار درخشان وي در خارج از مرزهاي ايران است که تحسين محافل بين المللي هنري مويد اين نکته مي باشد بسياري از ساخته هاي او در چهارچوب لايت کلاسيک ساخته، تنظيم و اجرا گرديده است که اين آثار به مثابه پلي بين ساختار کلاسيک موسيقي در غرب و محتوا و روح موسيقي شرق مي باشد.

 بسياري از اين آثار به زبانهاي مختلف و در کشورهاي متعددي اجرا گرديده اند اجراهاي او به عنوان آهنگساز و پيانيست مورد توجه بسياري از موسيقيدانان بين المللي قرار گرفته است از جمله مي توان به “ادوارد هيث ” نخست وزیر انگلستان، رهبر حزب کارگر و مهمان ارکستر سمفونيک بريتانيا اشاره نمود.

از ديگر افتخارات وي مي توان به دريافت جايزه اول آهنگسازي از اسپانيا براي ترانه “سلطان قلبها” اشاره نمود.

انوشیروان روحانی

انوشيروان روحاني در سالهاي اخير فعاليت هاي بسياري در چهارچوب آهنگسازي و سوليست پيانو با ارکست اپراو باله هانوفر آلمان و اپرای ترکیه (آنتالیا) انجام داده است.

امروز ، پس از نيم قرن فعاليت بي وقفه هنري، او همچنان شاداب و پر انرژي به عنوان يکي از برجسته ترين آهنگسازان و نوازندگان پيانو به فعاليتهاي هنري خود ادامه مي دهد و آثار بسياري از وي در دسترس شاگردان و مخاطبان موسيقي ايراني قرار دارد.

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید