آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین
آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین

نوشته های بلاگ

لیلی افشار نوازنده گیتار

۸ فروردین ۱۴۰۱ مشاهیر موسیقی ایران
لیلی افشار نوازنده گیتار

لیلی افشار در هجدهم اسفند ماه ۱۳۳۸ در شهر تهران دیده به جهان گشود. او اصالتی آذری دارد. خانم افشار نخستین نوازندۀ زن در جهان است که در رشته نوازندگی گیتار کلاسیک به درجۀ دکترا دست یافته است. لیلی افشار نوۀ رضا افشار وزیر در زمان رضا شاه قاجار است.

 

لیلی افشار نوازندگی ساز گیتار را از سن ده سالگی هنگامی که یکی از اقوامشان نوازندگی می کرد، از نزدیک مشاهده کرد و به این ساز علاقه مند شد و آموختن این ساز را آغاز کرد.

 

استاد داریوش افراسیابی نخستین استاد ایشان بود. مادر بزرگ ایشان نوازندۀ تار بود و پدر شان با نوازندگی ساز ویلون و پیانو آشنا بود و مشوق اصلی لیلی افشار پدرشان بود. در کودکی در کلیسای آلمانی ها و در کاخ جوانان کنسرت برگزار کرد.

 

خانم افشار پس از پایان تحصیلات دوره ی متوسطه در سال ۱۳۵۵ به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته ی موسیقی در زمینه گیتار به تحصیل پرداخت.

 

لیلی افشار لیسانس خود را از کنسرواتوار موسیقی بوستون دریافت کرد و برای ادامه ی راه، کارشناسی ارشد موسیقی در رشته نوازندگی گیتار به کنسوارتوار موسیقی نیوانگلند رفت و زیر نظر  استاد خود نیل اندرسون به تحصیلات خود ادامه داد.

 

بعد از آنکه بانو  افشار توانست دورۀ دکترا را زیر نظر استاد بروس هلمزمن در دانشگاه ایالتی فلوریدا به پایان برساند. و او به دین گونه اولین بانوی بود که در جهان موفق به دریافت درجه دکترا در نوازندگی گیتار کلاسیک دست یافت.

 

بانو افشار مدتی در مرکز هنرهای تجسمی بنف تحصیل کرده و در فستیوال موسیقی اسپن دیپلم افتخاری آکادمی موسیقی کیجانادرسی ینا ایتالیا را به وی اهدا کردند.

 

بانو افشار در سال ۱۹۸۹ کرسی استادی خود در دانشگاه ممفیس را به دست آورد و در این دانشگاه به تدریس موسیقی برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترای نوازندگی پرداخت. که در این دانشگاه نیز جایزۀ استاد برتر دانشگاه در سال ۲۰۰۰ به خانم افشار تعلق گرفت.

 

اجرا و سبک نوازندگی

خانم افشار یکی از دوازده نوازنده ی برتر دنیا در ساز گیتار محسوب می شود . او برای نواختن گیتار در حضور آندرس سگوبیا در کلاس های پیشرفتۀ ایشان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انتخاب گردید.

در آن زمان بعد از کلاس ماسترو سگو بیا در مصاحبه ای در اخبار  ان بی سی حضور یافت و در خصوص خانم افشار گفتند که پیش بینی می کنم او روزگاری نچندان دور  به نوازنده ی معروفی در ساز گیتار تبدیل خواهد شد.

 

خانم افشار علاقه ی زیادی به موسیقی معاصر که از اجرا کنندگان آن می شود:

آثار رضا والی،گری آیستر، گرارد روژد، لوریس چوبانیان، آرن ملنس، کامران اینجه، باربارا کولب، مرلین زیفرین و سالوادور بروتونس نام برد.

ایشان کنسرت های زیادی در ایران، آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، آفریقا، نیوزیلند، استرالیا و آمریکای جنوبی برگزار کرده است.

همچنین در ویگمور هال لندن، مرکز هنرهای اجرایی کندی، فستیوال موسیقی گرند تیتن، فستیوال موسیقی اسپن، مدرسه هنرهای تجسمی بنف، فستیوال موسیقی منتون و آکادمی آمریکایی در رم نواخته است.

 

روزنامه واشینگتن خانم افشار را فوق العاده معصوم ، عالی و بی نقص و قابل توجه وصف می کند. خانم افشار همچنین عنوان بهترین گیتاریست کلاسیک زن برندۀ جایزۀ ارویل ایچ. گیبسن شده است.

مقالات ایشان دربارۀ ارویل ایچ. گیبسن به چندین زبان در نشریه های گیتار ریویو، آی۱ فرونیمو و گیتار و لوت به چاب و انتشار رسیده است.

بانو افشار برای اجرای قطعات موسیقی ایرانی با گیتار کلاسیک اقدام به نصب ربع پرده (سری، کرن که از ویژگی های موسیقی ایرانی است) بر روی ساز گیتار کرد.

لیلی افشار

آموزش گیتار در ایران

خانم افشار در  سال ۲۰۰۱ پس از بیست سال به خانه خود برگشت و پس از طی سفرهای متعدد، اقدام به برگزاری کلاس‌های تکمیلی و گروهی برای نوازندگان وهنرجویان گیتار در ایران کرده‌است.

آثار

آثار فراوانی نیز بصورت ضبط شده از او باقی‌مانده است. پنج آهنگ عاشقانه و مشهور او به‌زبان فارسی توسط شركت Mel Bay منتشر شده‌است. آخرین اثر او توسط شركت Archer Records منتشر شده و Possession نام دارد.

جوایز و افتخارات

 • جایزه استاد برجستهدانشگاه ممفیس در سال ۲۰۰۰
 • برنده جایزه سالانه نوازنده برتر گیتار در دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم
 • برندهجایزه الیور اچ گیبسون در سال ۲۰۰۰ برای بهترین نوازنده زن گیتار کلاسیک
 • برنده جایزه ممفیس چاپتر از طرف آکادمی ملی هنر و دانش آمریکا
 • برنده جایزه هنر تنسی در رشته موسیقی
 • برنده جایزه ملی هنر
 • برنده جایزه اول انجمن گیتار آمریکا
 • برندهجایزه بزرگ جشنواره موسیقی اسپن
 • برندهجایزه اول انجمن ملی مدرسین موسیقی
 • برنده جایزه اول انجمن ملی مدرسین سازه‌های زهی
 • عضویت در بین دوازده گیتارنواز برجسته جهان برای نوازندگی در گروهآندرس سگوبیا
برچسب:
یک دیدگاه بنویسید