آکادمی داریوش نخشبی

آموزش آکاردئون

آموزش پیانو

آموزش سلفژ و صداسازی و آواز پاپ

آکادمی داریوش نخشبی

آموزش آکاردئون

آموزش پیانو

آموزش سلفژ و صداسازی و آواز پاپ

نوشته های بلاگ

دلایل عدم موفقیت در موسیقی و راهکارهای پیشنهادی ما

۲۵ مهر ۱۴۰۰ متفرقه از موسیقی
دلایل عدم موفقیت در موسیقی و راهکارهای پیشنهادی ما

اگر می‌خواهید تمامی مراحل تولید موسیقی (نوازندگی – خوانندگی – ضبط – آهنگسازی – تنظیم – میکس – مسترینگ – پخش و تبلیغات) را خودتان انجام دهید مسیر بسیار دشواری را برای موفقیت در موسیقی انتخاب کرده اید مگر اینکه بخواهید حرفه ای تر به موضوع نگاه کنید، اگر دید حرفه ای تر مد نظر شماست این مقاله را با دقت فراوان مطالعه کنید.

 

تا به حال با دیدن برخی از هنرمندان که از طریق موسیقی به موفقیت های بزرگ رسیده اند از خودتان بپرسید، پس چرا من موفق نمی شوم ؟ 

ایراد کار مشخص است در این مقاله اطلاعاتی در اختیارتان میگذاریم که مستقیما در موفقیت و یا عدم موفقیت در موسیقی تاثیر می گذارد.

۱-موسیقی را در زندگیتان حدی نمیگیرید

اگر موسیقی، بخش کم توجهی از زندگیتان را تشکیل داده، لطفا موسیقی را رها کنید. روی صحبت با کسانی ست که حاضرند برای موسیقی حرکت کنند.

اگر معتقدید چیزی برای عرضه در دنیای موسیقی دارید پس لطفا موسیقی تان را جدی بگیرید. جدی گرفتن به معنای اعتماد به نفس کاذب یا بد و بیراه گفتن به بقیه ی هنرمندان نیست.

بلکه بخش مهمی از رفتار شما نسبت به موسیقی تان محسوب می شود. جدی گرفتن موسیقی‌تان، یعنی با تمام وجود تلاش کنید که علی رقم تمام کاستی ها، به کسب علم، تجربه و ارتقاء درکار خود برسید.

اگر موسیقی تان را جدی نگیرید، برای آن هزینه نمی کنید، درنتیجه به موفقیت نمی رسید.

راه های موفقیت در موسیقی

۲- تعریفی که برای هزینه کردن در این راه دارید چیست؟

اگر داستان افرادی که به ثروت رسیده اند را شنیده باشید، یک چیز مشترک معمولا در مسیر زندگیشان مشاهده میشود. آن هم هزینه کردن به منظور سرمایه گذری ست.

یعنی خرج میکنند تا چند برابر به دست بیاورند. اما دید افراد ناموفق به خرج کردن اینگونه نیست ، بلکه فکر میکنند اگر مبلغی خرج موسیقی خود کنند، در واقع پول خود را دور ریخته اند، و هیچ چیزی در قبال آن دریافت نمی کنند.

پس تصمیم میگیرند کل کار را خودشان انجام دهند. این دسته افراد از یک موضوع مهم غافل هستند. آنهم این است که سر کاری که تخصص ندارند نباید بروند.

مانند پخش – تبلیغات – میکس – مسترینگ و… تنها یک چیز است که باید در زمان هزینه کردن (سرمایه گذاری) به آن توجه کرد. انتخاب فرد یا گروهی کاردان و متعهد.

 ۳-سطح دانش موسیقیتان چقدر است؟

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود در موسیقی پیشرفت نکنید، این است که دقیقا نمی دانید برای چه چیزی باید هزینه کنید!

در اکثر مواقع آهنگسازها، موفقیت در موسیقی را در گرو داشتن تجهیزات گران قیمت میدانند. در صورتی که بدون دانش، تجهیزات فقط یک ویترین زیبا محسوب میشوند.

پس سطح دانش خود را بالا ببرید که در نتیجه بتوانید کار حرفه ای را از غیر حرفه ای را تشخیص داده و سرمایه گزاری موثری برای موسیقی تان کنید.

جالب اینجاست افرادی هستند که با یادگرفتن چند اصطلاح میکس و مسترینگ، فکر میکنند به اوج دانش رسیده اند اما علم موسیقی همانند علوم دیگر، انتها ندارد.

برای کسب علم و دانش، هر کسی میتواند با استفاده از اینترنت مطالب زیادی را بیاموزد.  اما صادقانه بگوییم، این انتخاب کامل نیست. خود آموز بودن به علم می افزاید ، اما به تجربه نه!

۴- بودجه موسیقیتان را مشخص کنید

بهانه بعدی برای انتخاب نکردن موفقیت، احتمالا این است که پول کافی ندارید. همانطور که خاطر نشان شدیم، این تنها یک بهانه و یک مجوز است که به آن گوش می دهید.

گوش دادن به بهانه های ذهنتان، توهین به شخصیت شما توسط خود شماست. راه حل، بودجه بندی کردن برای اهداف موسیقی تان است.

یعنی مراحلی تولید و ساخت و پخش موسیقی را در نظر بگیرید،  هر قسمتی که در آن تخصص ندارید با در نظر گرفتن بودجه ای مناسب از افراد متخصص کمک بگیرید تا کیفیت نهایی کار بالا برود هیچ کس از ابتدا روی گنج ننشسته.

ممکن است نخواهید برای موسیقی تان هزینه کنید، چون فکر می کنید کسانی که از موسیقی به ثروت رسیده اند، از اول گنج داشته اند. درصورتی که بیشتر کسانی که در موسیقی موفق بوده اند، یک راز بزرگ داشتند:

آن ها با بودجه ی معلوم (نه گنج !) می دانستند چه وقت، چگونه و چقدر برای موسیقی شان سرمایه گزاری کنند. آنها می دانستند که برای کیفیت کار خود، باید هزینه و سرمایه گزاری صحیح کنند.

دلایل موفق نشدن در موسیقی

۵- منتظر معجزه نباشید

منتظر هستید یک استعداد یاب، اتفاقی روزی شمارا ملاقات کند، از استعداد شما شگفت زده شود، اسپانسر شما شود و یک شبه مشهور شوید! این اتفاق، در خوشبینانه ترین حالت ممکن هم، کم نظیر است.

شاید در توهم این معجزه هستید که صبح که از خواب بیدار شوید، ناگهان بهترین مهندس صدا و همه کاره شوید و دیگر نیازی به هزینه نداشته باشید. همه ی این ها اسم دارند: توهم!

 

هیچ کس بجز خودتان توانایی نجات شما را ندارد. باید روی خود سرمایه گزاری کنید، علم کسب کنید و خودتان را آماده ی عرضه به جهان کنید.

 

۶- چگونه تمرین میکنید؟

به طور هدفمند تمرین نمایید: تمرین مقطعی و بی هدف اصلاً به کار شما نخواهد آمد. تمرین ساز بصورت روزانه با مدت زمان مشخص بسیار کارساز می باشد.

به عنوان مثال ساعت ۶ الی ۷ بعد از ظهر را برای تمرین انتخاب کنید و سعی نمایید هر روز در این ساعت تمرین کنید و این نظم را حفظ کنید.

 

۷- معلم یا استاد موسیقی تان چه کسی است؟

با یک معلم خوب تمرین کنید:

همه نوازندگان خوب معلمان خوبی نیستند. بطور مثال آموزش پیانو روندی بسیار پیچیده و زمان بر است.

معلمان باید بتوانند با دانش آموزان ارتباط برقرار کنند، موضوعات و پکیج های آموزشی را برای هر دانش آموز تهیه و ارائه دهند، قطعات موسیقی را تجزیه و تحلیل کنند و بازدهی کلاس را به حداکثر برسانند.

و در آخر برای جمع بندی دریافتیم که هدفمند بودن و دانش نحوه پیشروی همراه با برنامه ریزی اصولی در این راه  از اصلهای موفقیت شما در این هنر است.

آکادمی موسیقی نخشبی می تواند شما را با برنامه و روندی کاملا اصولی و حرفه ای در مسیر حرکت فراگیری این هنر همراهی کند.

یک دیدگاه بنویسید