آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین
آکادمی داریوش نخشبی
آموزش موسیقی حضوری و آنلاین

نوشته های بلاگ

روانشناسی موسیقی موردعلاقه شما

۱۴ مهر ۱۴۰۰ متفرقه از موسیقی
روانشناسی موسیقی موردعلاقه شما

سلیقه شما در موسیقی چه چیزی را در مورد شما نشان می دهد؟

موسیقی نقش مهمی در زندگی مردم در سراسر جهان دارد، به همین دلیل بسیاری از مردم تعجب می کنند که چه عواملی ممکن است در سلیقه موسیقی تأثیر بگذارد.

مردم برای تنظیم خلق و خو، ایجاد انگیزه،  کار کردن  یا حتی برای الهام گرفتن به موسیقی گوش می دهند.

در یک مطالعه گسترده، انجام شده توسط محققان در دانشگاه هریوت وات، ۳۶۰۰۰ نفر شرکت ­کننده از سرتاسر جهان مورد مطالعه قرار گرفتند.

از شرکت ­کنندگان خواسته شد تا علاوه بر ارائه اطلاعات درباره ویژگی بق گفته پژوهش­ گر، آدریان نورث، دلیل این­ که گاهی اوقات افراد نسبت به سلیقه خود در آهنگ حالتی دفاعی می­ گیرند ممکن است مربوط به میزان ارتباط آن با شخصیت و نگرش­ ها باشد.

نورث همچنین می ­گوید مردم خود را از طریق موسیقی معرفی می ­کنند و آن را به­ منظور ابزاری برای ارتباط با دیگران مورد استفاده قرار می ­دهند.

تحقیقات او اشاره به ارتباطی دارد که مردم اغلب بین کسی که به ­عنوان یک فرد هستند و سلیقه موسیقایی­ شان برقرار می­ کنند.­ های شخصیتی­ شان، بیش از ۱۰۴ سبک موسیقی مختلف را مورد ارزیابی قرار دهند.

سبک های موسیقی

در زیر برخی ازصفات  شخصیتی  مرتبط با برخی از سبک های موسیقی، ذکر شده است.

موسیقی پاپ pop

علاقه مندان به بازدید برتر پاپ برونگرا، صادقانه و متعارف هستند. درحالی که دوستداران موسیقی پاپ سخت کوش هستند و از عزت نفس بالایی برخوردار هستند طرفداران موسیقی پاپ در مقایسه با سایر گروه ها خلاقیت کمتری نشان داده و شخصیت متمایل بـه نگران دارند.

موسیقی راک  Rock

علیرغم تصویری تهاجمی از موسیقی راک و هوی متال، محققان دریافتند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً ملایم هستند. آنها تمایل به خلاقیت دارند، اما اغلب درون گرا هستند و ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند.

با این حال تمامی راک ها شبیه بـه هم نیستند. علاقه مندان بـه indie rock تمایل بـه خلاقیت و شروع تجارب جدید دارند «کـه این شروع منجر بـه افزایش توانایی هاي موسیقیایی می گردد» اما اعتماد بـه نفس پایین تری دارند و کم کارند. طرفداران punk rock نیز افرادی قوی و پر انرژی هستند.

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک معمولاً درون گرا ترهستند اما با خود و دنیای اطرافشان نیز راحت هستند. آنها خلاق هستند و عزت نفس خوبی دارند متفکر و پیچیده، توضیح کاملی از موسیقی کلاسیک و طرفداران آن اسـت و البته خودشان میدانند کـه افراد باهوشی هستند..

موسیقی رپ و هیپ هاپ hip hop

شنوندگان انرژیک و ریتمیک هیپ هاپ، از جنبه هاي اجتماعی موسیقی لذت میبرند! رقص، آواز و تجربه کردن آن به همراه دیگران بـه جای زندانی کردن آن دریک جفت هدفون!

کسانی کـه بـه طور مکرر موسیقی موردعلاقه شان را تکرار میکنند و گوش می دهند، درواقع از موسیقی بیشتر برای تنظیم خلق و خوی خود استفاده میکنند. زیرا مغز نشان داده کـه دوپامین را قبل از رسیدن بـه اوج آهنگ مورد علاقه اش آزاد میکند

موسیقی جاز، بلوز و سول

 افرادی که از موسیقی جاز، بلوز یا سول لذت می برند عزت نفس بالایی دارند و  برونگرا هستند. آنها همچنین بسیار خلاق، باهوش و راحت هستند.

آن ها طبق معمول دوست دارند از موسیقی استفاده کنند تا مغزشان نسبت بـه بدنشان قوی‌تر شود «از لحاظ قدرت ذهنی قوی ترند تا از لحاظ یدی» اگر شـما زیاد جز پلی می‌کنید، قسمت هایي از مغزتان خاموش میشود تا خلاقیت بیشتری آزاد شود

موسیقی کانتری

طرفداران موسیقی کانتری معمولاً سخت کوش، متعارف و برون ریز هستند. در حالی که آهنگ های کانتری غالباً مملو از غم و اندوه است، افرادی که به این سبک گرایش پیدا می کنند از نظر عاطفی بسیار پایدار هستند شنوندگان کانتری افراد همدل و نامتظاهری هستند.

آن ها اغلب دوست داشتنی و برونگرا هستند، و البته سخت کوش! طبق معمول در سیاست و رفتارشان محافظه کارند از پرخاش و جنگ روانی دوری میکنند و کمتر بـه هنرها و موسیقی هاي دیگر گرایش پیدا می کنند.

موسیقی متال

طرفداران هوی متال همان ویژگی هاي ظریف شخصیتی را دارا هستند کـه طرفداران موسیقی کلاسیک شامل آن میشوند. فقط کمی جوان تر! کـه شخصیت ملایم، باهوش و خلاق سه فاکتور اصلی آنهاست.

روانشناسی موسیقی

موسیقی و سبک های شناخته شده

مطالعه دیگری نشان داد که موسیقی موردعلاقه شما می تواند با روش پردازش اطلاعات در مغز شما مرتبط باشد. محققان بر این باورند که دو روش برای پاسخ به جهان وجود دارد:

همدلی شامل توانایی پاسخ به دنیا بر اساس نشانه های اجتماعی است در حالی که سیستم سازی شامل تعامل مبنی بر برداشت های از پیش تعیین شده در مورد نحوه فکر کردن مردم برای پاسخ دادن، است. 

محققان دریافتند افرادی که همدل بودند، بیشتر از موسیقی معاصر ملایم اما غنی از احساسات، لذت می بردند که از ایندی راک تا کانتری و فولکلور متفاوت بود.

سیستم سازها به احتمال زیاد ترجیح می دهند، موسیقی، پیچیده، شدید، پرانرژی و خوش نشاط باشد.

سیستم گرایان، که به گفته محققان تمایل دارند مسیرهای شغلی خود را در ریاضیات و علوم دنبال کنند، بیشتر به پیچیدگی ساختاری موسیقی گرایش دارند، که اغلب موسیقی کلاسیک و جاز را دوست دارند.

همدلان، که بیشتر به سمت مشاغل خلاق یا کسانی که درگیر کار با مردم هستند، می شوند، به احتمال زیاد موسیقی ملایم تر را ترجیح می دهند که پاسخ های احساسی شدید را برانگیزد.

عوامل تاثیر گذار در سبک موسیقی

طبق آنچه که متخصصان می ­گویند ویژگی­ های شخصیتی به تنهایی برای ترجیحات موسیقیایی به ­حساب نمی ­آیند.

درحالی که موسیقی اغلب نقش مهمی برای بیان هویت شخصی را بیان می ­کند اما تحقیقات نشان می ­دهند که افراد به منظورهای مختلفی به موسیقی گوش می ­دهند.

یک مطالعه نشان داد برخی از کارکرد های اصلی روانشناختی که موسیقی در آن صورت می ­گیرد شامل بهبود عملکرد، تحریک کنجکاوی و تخیل و تقویت روحیه یا احساسات خاص است.

عوامل دیگری مثل جنسیت، سن، طبقه اجتماعی و پیشینه فرهنگی نیز نقش مهمی را در سلیقه موسیقیایی ایفا میکنند.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد ارتباط بین سلیقه انتخاب در موسیقی و شخصیت بحث کردیم. در واقع نشان داده شد که افرادی که سبک موسیقی خاصی را انتخاب می کنند اغلب دارای ویژگی های مشترکی می باشند.

بعضی از تحقیقات نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی خاص به طور دائم، در واقع تأثیر پایداری بر روی مغز و شکل گیری شخصیت و رفتار دارد.

برچسب:
۱ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید